Cechy kobiet w budownictwie

8 marca to wyjątkowy dzień, nasze oczy zwrócone są w stronę kobiet na całym świecie, a my szczególnie skupiamy się na kobietach w branży budowlanej. Dziś przyglądamy się cechom kobiet w branży budowlanej. Jakie cechy pomagają im w pracy w branży zdominowanej przez mężczyzn? Na to pytanie odpowiedzą w poniższym materiale pracownicy firmy AARSLEFF.

 

Poprosiliśmy o opinię nasze koleżanki i kolegów z pracy. Wszyscy od lat związani są z branżą budowlaną, a ich opinie są szczere i wiarygodne. Oto jakie cechy kobiet w budownictwie uznali za kluczowe.

 

Większość osób tak jak Anna Derbot-Kostrzewa Kierownik Zespołu Projektowego, wskazuje na pewność siebie i świadomość własnej wartości. Anna podkreśla, że są to kluczowe cechy, które pomagają kobietom osiągać cele. Kiedy powyższe połączymy z błyskotliwością, na którą wskazuje Anna Perz Inżynier. ds. przygotowania produkcji, nasz wizerunek nabiera wyrazistego kształtu. Więc jak to jest z ta błyskotliwością w czym może pomóc ta cecha?

 

„Jest to szczególnie ważna cecha, która pomaga szybko zareagować na wielokrotne „zaczepki” na budowie. W wielu sytuacjach błyskotliwość jest przydatna, żeby zaskoczyć drugą stronę odpowiedzią, nie dać po sobie poznać, że nie wiemy co zrobić w danej sytuacji. Kobieta, która potrafi szybko i dosadnie komunikować się z Pracownikami na budowie, szybciej zapracuje na szacunek ze strony mężczyzn – a Kobiety, które kiedykolwiek pracowały w męskim gronie, wiedzą, jak trudno jest być traktowaną na równi z wszystkimi” wyjaśnia Anna Perz.

 

Niezbędną cechą a zarazem umiejętnością jaka wyróżnia kobiety w branży budowlanej jest komunikatywność. Tak o tej cesze pisze Anna Semeniuk Specjalistka ds. Sprzedaży / Analityk Danych Power BI:

 

Komunikatywność jest kluczową cechą, której użycie uważam za istotne dla kobiet pracujących w branży budowlanej. Skuteczna komunikacja jest niezbędna do współpracy z różnymi zespołami, dostawcami i klientami. Umiejętność jasnego przekazywania informacji może przyspieszyć rozwiązanie problemów, poprawić efektywność działań oraz zbudować pozytywne relacje z innymi uczestnikami projektu. W branży budowlanej, gdzie współpraca i koordynacja są kluczowe, komunikatywność stanowi istotny czynnik sukcesu zawodowego.

 

Anna Semeniuk zwraca uwagę, że równie ważna jest elastyczność:

 

Elastyczność jest cechą, którą uważam za najbardziej przydatną kobietom w pracy w branży budowlanej. Po pierwsze, umożliwia dostosowanie się do zmiennych warunków i sytuacji na placu budowy, co jest kluczowe w dynamicznym środowisku budowlanym. Po drugie, elastyczność pozwala efektywnie zarządzać różnymi zadaniami i wyzwaniami, co przyczynia się do skutecznego prowadzenia projektów. Wreszcie, zdolność do szybkiego przystosowania się do nowych sytuacji zwiększa innowacyjność i efektywność pracy, co może przyczynić się do sukcesu w branży budowlanej.

 

Duża grupa pytanych zwraca uwagę, że kobiety w budownictwie są perfekcjonistkami w dziedzinie zarządzania czasem. Jak podaje Anna Derbot-Kostrzewa; „…kobiety bardzo często muszą łączyć pracę zawodową, która jest w budownictwie wymagająca, z ogromem obowiązków domowych i rodzicielskich.” Tę myśl rozwija Katarzyna Garbarska Kierownik Działu Kontrolingu: „Mama na etacie to bardzo często kobieta wielozadaniowa, doskonale zorganizowana, odpowiedzialna i pracowita. Projekt budowlany jest skomplikowanym, złożonym i długotrwałym procesem. Dzięki utrzymywaniu porządku w dokumentach, koncentracji na najważniejszych zadaniach oraz wyznaczaniu priorytetów osoba zarządzająca projektem ma szansę z sukcesem zrealizować przydzielone jej zadania. Z punktu widzenia podwykonawcy na końcu istotne jest, by realizować powierzone kontrakty w odpowiednim czasie, zapewnić wysoką jakość wykonanych usług i co najmniej utrzymać założony wynik finansowy. Czas to pieniądz, także kompetencje związane z planowaniem czasu i zasobów oraz organizacją pracy na budowie są w mojej ocenie kluczowe w branży budowlanej.”.

 

W tym miejscu warto podkreślić, że kobiece umiejętności zarządzania czasem doceniane są przez mężczyzn. „W pracy budowlanej (ale i nie tylko) są to bardzo cenne cechy, które pozwalają w sposób kontrolowany mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego. Kobiety łączą obowiązki rodzinne, zawodowe oraz osobiste, zauważam że czas którym dysponują wykorzystują w 100% produktywnie.” Podkreślił Karol Urbanek Regionalny Dyrektor Sprzedaży.

 

To nie jedyny męski głos w tej sprawie. Marcin Łuczak Regionalny Dyrektor Sprzedaży zwraca uwagę na to, że: „…kobiety są dobrze zorganizowane. Szybko decydują co chcą robić, a potem to robią. Każdy szczegół ich planu jest dopracowany i zawsze jest plan „B”.”

 

Anna Semieniuk również wymienia tę cechę jako jedna z najważniejszych: „Posiadanie silnych umiejętności organizacyjnych umożliwia skuteczne planowanie i koordynację działań. Ponadto, dobrze zorganizowane osoby są w stanie efektywnie zarządzać czasem i zasobami, co przekłada się na sprawną realizację projektów budowlanych. W branży, gdzie harmonogramy są często napięte, zorganizowanie stanowi istotny atut, przyczyniający się do osiągania sukcesów zawodowych.”.

 

W pracy, w firmie takiej jak AARSLEFF niezbędna jest umiejętność współpracy w grupie i świadomość wspólnego celu, te cechy jako kluczowe wymieniła Magdalena Ochrymiuk Kierownik projektów: „Świadomość "misji" pozwala przekształcić plany w rzeczywistość.  Liczy się sukces firmy, a nie tylko jednostki czy działu. Świadomość celu skłania do współpracy, a nie ciągłej rywalizacji. Wyznaczenie zamierzonego celu pomaga określić rzeczywiste zagrożenia i potencjały.”

 

Natalia Jędrzejczak Specjalista ds. Transportu i Logistyki nadmienia, że Kobieta w budownictwie powinna być cierpliwa, co niewątpliwie przyda się w codziennej pracy. Natalia zwraca też uwagę na jedną cechę, jaką jest kobieca dobra pamięć: „Pamiętamy nawet rzeczy, które się jeszcze nie wydarzyły.”.

 

Tym wesołym akcentem podsumujmy. Wiemy już, że nie sposób wymienić wszystkich cech, bo każda kobieta jest inna i to zdaje się być najpiękniejszą z ich cech. Cechy kobiet w branży budowlanej wymienione w tym materiale niech będą inspiracja i podpowiedzią w kształtowaniu wizerunku kobiet w branży. Życzymy Wam wielu sukcesów w pracy i w życiu prywatnym. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!